HISTORIA

Pałacyk Tyrolski wybudowany został w latach 1867-1871 przez Karola Augusta Dittricha, właściciela żyrardowskiej fabryki, dla córki Anny i zięcia Ludwika Marcellina – kupca pochodzenia austriackiego, który od 1885 roku pełnił funkcję dyrektora fabryki. Willa w stylu tyrolskim miała przypominać Marcellinowi jego rodzinne strony.

palacyk tyrolski

Na Tyłach Budynku Usytuowana Jest Obszerna Weranda, Której Dach Stanowił Niegdyś Taras Dla Wyższej Kondygnacji. Z Oszklonej Werandy Roztaczał Się Widok Na Malowniczy Ogród, Pełen Rzadkich Drzew I Krzewów, W Cieniu Których Usytuowana Była Drewniana Altana. Całość Uzupełniała Piętrowa Oficyna, W Której Mieściły Się Stajnie, Pomieszczenia Gospodarcze I Pokoje Gościnne (Obecnie Budynek Mieszkalny).

Wnętrze willi urządzone zostało z ogromnym przepychem. Drewniane, bogato rzeźbione boazerie, ściany wybite żakardowymi tkaninami, kunsztowne sufity z ozdobnymi żyrandolami, marmurowe kominki w salonach, stylowe meble, lustra i dywany były wyrazem zamożności rodziny Dittrichów. W 1875 roku Henryk Sienkiewicz podczas zwiedzania fabryki i żyrardowskiej osady fabrycznej pisał o rodzinie Dittrichów: ”Byli to podobno ludzie za młodu biedni, którzy szli w świat o własnej sile i własną siłą się wybili…”. W pałacyku rodzina Dittrichów organizowała spotkania biznesowe, towarzyskie rauty, na których zapadały nieformalne decyzje dotyczące rozwoju fabryki i osady.

sztukateria palacyk

Kiedy Marcellinowie wyprowadzili się z Żyrardowa, rezydencja długo czekała na nowych lokatorów. W okresie międzywojennym fabryka oraz pałacyk, stały się własnością francuskiego konsorcjum Skarbu Państwa.

Projekt z 1896r. pierwszego remontu Pałacyku Tyrolskiego oznaczonego jako budynek NUMER 1 w Żyrardowie
Projekt z 1896 r. pierwszego remontu Pałacyku Tyrolskiego oznaczonego jako budynek NUMER 1 w Żyrardowie

W okresie zawieruchy wojennej pałacyk nie odniósł większych zniszczeń. Po 1945 roku był on siedzibą różnych organizacji społecznych (Związków Zawodowych, Ligii Kobiet), instytucji publicznych (Biblioteki Miejskiej, Zespołu Opieki Zdrowotnej, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej) oraz Redakcji "Życie Żyrardowa".

biblioteka miejska
Biblioteka Miejska
Pałacyk Tyrolski, początek lat 70. XXw.
Pałacyk Tyrolski, początek lat 70. XX w.

Na uwagę zasługuje fakt, że w latach 80XX wieku w Pałacyku Tyrolskim miał siedzibę Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Region Mazowsze Nr. Rej. 882 przy ZPL „Żyrardów”. Tutaj27 października 1981 r., odbyło się spotkanie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” z Przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Lechem Wałęsą. Dziś, starannie odrestaurowany, Pałacyk Tyrolski znów stanowi perłę żyrardowskiej starówki.

1981r. Spotkanie NSZZ "Solidarność" z Lechem Wałęsą w Pałacyku Tyroskim
1981 r. Spotkanie NSZZ "Solidarność" z Lechem Wałęsą w Pałacyku Tyroskim

Pałacyk Tyrolski, zwany także Willą Marcelliniego, był pierwszym budynkiem reprezentacyjnym rodziny Dittrichów. Na żyrardowskim cmentarzu znajduje się grobowiec wnuczki Karola Augusta Dittricha - Marie Marcellin z 1884 r. W 2008 roku firma „Pałacyk Tyrolski” wraz ze Stowarzyszeniem „Fabryka Feniksa” oraz Urzędem Miasta brała udział w remoncie i konserwacji grobu Marii Marcelin.